21. máj 2020

20 štýlových terás a dizajnérskych nápadov pre vonkajšie priestory

20 štýlových terás a dizajnérskych nápadov pre vonkajšie priestory

S príchodom jari a čoraz teplejšieho počasia prichádza aj potreba tráviť každú minútu svojho voľného času vo vonkajších priestoroch. Následne uvedené vonkajšie obývacie priestory nižšie sú umiestnené či už pri bazéne, vedľa príjemného stolovania alfresca alebo v lone nádhernej okolitej prírody, vďaka čomu sú perfektným miestom na relax.

Rovnako ako terasy, tak aj lodžie a všetky znázornené malebné kútiky, sú navyše rovnako štýlovými ako aj domy, ku ktorým patria (počnúc štýlovým letným sídlom v ikonickej oblasti Hamptons až po rekreačné domy na pobreží Nového Škótska v Kanade). Pokračujte v čítaní a objavte štýlové nápady na terasy spolu s rôznymi dizajnami, ktoré vám pomôžu náležite pripraviť váš vonkajší obývací priestor na nadchádzajúce mesiace.

Brezové stromy vrhajú príjemný tieň na vonkajší jedálenský kút dizajnérky Friederike Kemp Biggsovej. Jej manhattanský penthouse navyše dopĺňajú kvetináče plné brečtanu, krušpánu, lobelky a hortenzií, ktoré obklopujú vydláždenú terasu navrhnutú záhradným architektom Halstedom Wellesom.

Bazén a terasa sú kľúčovými prvkami rezidencie v tvare písmena V, ktorá bola navrhnutá Gregom Jordanom a nachádza sa v prominentnej oblasti s názvom Hollywood Hills. Zaujímavosťou je, že exteriér budovy dokonca udáva tón aj samotnému interiéru, nakoľko pár sedačiek v obývacej izbe je v dokonalom súlade s cyprusmi na terase. (september 2004)

Zadná terasa Ralpha a Ricky Laurenových, ktorá patrí brečtanom pokrytému domu v newyorskom Bedforde, zahŕňa aj pohodlné posedenie pre náležité uvoľnenie sa a zároveň aj výhľad na trávnik patriaci k nehnuteľnosti o výmere 101 hektárov. (november 2004)

L

odžia losangelskej vily, zariadená Markom Booneom, slúži ako vonkajšia obývacia izba. Jej klenuté stropy, klenby a štýlové lampáše siahajú od vstupnej haly až do priľahlej oblasti so stolovaním alfresco, vďaka čomu je medzi vnútrom a vonkajškom domu vytvorený plynulý prechod.

Kamennú terasu Richarda Shapira príjemne ohrieva vonkajší krb. Dizajnér a obchodník so starožitnosťami pritom tento vzdušný priestor s množstvom prirodzeného svetla vybavil aj ratanovými a prútenými stoličkami so zaujímavými pruhovanými tkaninami.

Terasa, nachádzajúca sa na štvrtom poschodí japonskej rezidencie architekta Kenga Kumu, je umiestnená v príjemnom tieni, ktorú jej dodáva látková strieška. Geometrické línie vonkajšieho nábytku pritom efektne odrážajú vertikálne žalúzie umiestnené na vonkajšej stene, ktoré jednak umožňujú prienik prirodzeného svetla do priestoru, no zároveň zabezpečujú súkromie.

Táto terasa o výmere takmer 84 metrov štvorcových, disponuje úchvatným výhľadom ako na panorámu mesta Seattle, tak aj na zátoku Elliott Bay. Navrhnutá bola dizajnérom Terrym Hunzikerom a ako súčasť jeho apartmánu v oblasti Pioneer Square je vysadená energickými japonskými javormi a pestovanými kríkmi.

Zatiaľ čo kvitnúca vinná réva pridáva na kráse zaujímavému rustikálnemu altánku, neďaleko od nej púta pozornosť aj ďalší zaujímavý prvok exteriéru, ktorým je vonkajšia jedáleň návrhárky Ellen Denisevich-Grickisovej.

Túto klasikou inšpirovanú lodžiu vytvoril Ken Tate ešte počas renovácie domu, ktorý pôvodne aj sám navrhol. Jej zaujímavosťou sú jednoznačne francúzske dvere v jedálenskej a obývacej izbe, ktoré sa otvárajú do pôvabného priestoru a rafinovane odrážajú dizajn stĺporadia.

Na toskánskej farme Stinga a Trudie Stylerových sa záhradnej architektke Arabelle Lennox-Boydovej podarilo vytvoriť dokonalú zmes na jednej strane intímnych, no zároveň aj veľkých vonkajších priestorov. Perfektným je však rovnako aj umiestnenie jedálenského stola, ktorý sa nachádza priamo pod majestátnym dubovým stromom. Vďaka jeho obrovským listnatým konárom je totižto možné pohodlne stolovať v ich tieni.

Strecha dizajnéra Richarda Mishaana v kolumbijskej Cartagene ponúka úchvatný výhľad na mesto a taktiež aj oceán za ním. V črepníkoch sa pritom nachádza popínavá rastlina bugenvilea, ktorá zdobí fasády mnohých miestnych budov.

Túto skutočne romantickú terasu navrhol záhradný archtitekt Mario Nievera pre jeden z mnohých manhattanských strešných bytov. Ústrednú oblasť exteriéru s vonkajším sedením pokrýva altánok v štýle pagody, zatiaľ čo tyrkysové záhradné sedačky dodávajú celému priestoru v marhuľovej a sivej farebnej palete žiaduci farebný akcent.

Nehnuteľnosť, nachádzajúca sa na malom súkromnom ostrove Mustique v Karibiku, bola navrhnutá architektom Lubošom Kráčmarom a dekoratérom Grantom Whiteom. Je možné konštatovať, že jej vzdušná veranda zahŕňa ako nábytok z Bali, tak aj súpravu viacerých vankúšov s potlačou. Vchod a bosáž sú pritom vytvorené z betónu tak, aby sa podobali koralom.

Alfredo Paredes, ako hlavný kreatívny riaditeľ značky Ralph Lauren, a spisovateľ Brad Goldfarb sa rozhodli rozdeliť rozsiahlu terasu svojho manhattanského apartmánu na hneď niekoľko zaujímavých častí. Patrí k nim napríklad oblasť s teakovým nábytkom, či časť so zinkovým jedálenským stolom, ktorý je obklopený vintage stoličkami.

Táto terasa v losangelskom domove Jamesa a Jennifer Belushiových disponuje výhľadom na bazén a zadnú záhradu, ktorá bola navrhnutá Miou Lehrerovou. Nábytok z tepaného železa pritom dodáva priestoru uhladený, no rovnako aj ležérny dojem zároveň.

Dve talianske sochy pochádzajúce z 19. storočia dohliadajú nad vonkajším bazénom, ktorý je súčasťou rodinného domu dekoratéra Alexa Papachristidisa v prominentnej oblasti Hamptons.

V hamptonskom domove Toda Williamsa a Billie Tsienovej obklupujú vintage stoličky originálneho Arna Jacobsena ich unikátny stôl vyrobený na mieru.

Na zadnej terase losangelského domu, ktorý bol navrhnutý Silviou Kuhleovou a Jeffreym Allsbrookom z architektonickej firmy Standard, sú kreslá značky Summit Furniture čalúnené trvanlivou vonkajšou textíliou Perennials.

Vo vonkajších priestoroch nehnuteľnosti, nachádzajúcej sa v kalifornskom meste Laguna Beach, je možné nájsť starožitné kamenné stoly a vintage talianske stoličky. Tento dom bol pritom vybudovaný v spolupráci s architektonickým štúdiom Teale Architecture.

Lodžia domu, navrhnutá architektonickou firmou Atelier AM, disponuje výhľadom na úchvatnú záhradu navrhnutú Robertom E. Truskowskim. Rovnako sa z nej naskytá aj pohľad na krištáľovo čistý bazén, ktorý spoločne so sochou Johna McCrackena (s názvom „White Light“) dotvára celkovú atmosféru priestoru.

zdroj: www.architecturaldigest.com

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY