21. február 2020

Aký typ podlahy je pre vašu kuchyňu najvhodnejší?

Aký typ podlahy je pre vašu kuchyňu najvhodnejší?

Je faktom, že ľudia trávia v kuchyni obrovské množstvo času – takže je zrejmé, že podlaha v nej je vystavená veľkej záťaži. Navyše nakoľko ide o priestor, ktorý je navrhnutý pre varenie a pečenie, ani podlaha sa tak nevyvaruje možným škvrnám a škrabancom, ktoré na nej pri príprave jedál môžu vzniknúť. Práve z toho dôvodu je tak výber kuchynského podlahového materiálu veľmi dôležitý. No ktorý materiál je tým najlepším?

Aj keď odpovede na túto otázku sa rôznia, v skutočnosti neexistuje jediná správna možnosť, nakoľko každý materiál disponuje rôznymi vlastnosťami a ponúka rôzne výhody. Taktiež je dôležité mať na pamäti skutočnosť, že vami vybraná podlaha by mala byť v súlade s prostredím, v ktorom žijete, pričom do úvahy je potrebné vziať aj váš životný štýl a aj finančný rozpočet. Preto sa uistite, že definitívnemu rozhodnutiu bude predchádzať dôsledný prieskum. Taktiež však nemusíte váhať a vyhľadať aj pomoc profesionálnych dekoratérov.

Vo všeobecnosti však existuje niekoľko vskutku skvelých možností, z ktorých si môžete vybrať a v tomto článku preto spoločne zhrnieme výhody a nevýhody každej jednej z nich.

DREVO

placeholder-827x905

Drevené podlahy dodávajú miestnosti pocit tepla a prírody – čo je niečo, s čím môžete rátať len pri využití práve tohto materiálu. Rovnako je naozaj trvanlivý a dokáže odolať skúške času. V niektorých prípadoch dokonca pôsobí s postupujúcim časom stále lepšie. Podlahy z tvrdého dreva sú navyše extrémne všestranné a dokážu zapadnúť do každého jedného dizajnérskeho štýlu. Rovnako sú nenáročné na údržbu. Zatiaľ čo čistenie takýchto podláh je jednoduché, taktiež môže byť aj finančne nenáročné.

Samozrejme aj tento materiál však so sebou prináša isté nevýhody. Podlahy z tvrdého dreva sú pomerne nákladné a veľmi ľahko dochádza k ich poškodeniu, v dôsledku ktorého je potrebné časté prelakovávanie. Navyše chôdza po takejto podlahe dokáže byť vcelku hlučná, pokiaľ ju samozrejme nepokrýva vhodný koberec, ktorý všetky nadbytočné zvuky dokáže patrične stlmiť. Pamätajúc na všetky tieto výhody a nevýhody je tak možné konštatovať, že drevo pravdepodobne nie je tým najpraktickejším materiálom pre výrobu podláh, no rozhodne vyzerá úžasne a je ideálnym materiálom v situáciách, kedy je vašim cieľom vytvoriť príjemný dizajn miestnosti.

KERAMICKÉ A PORCELÁNOVÉ DLAŽDICE

placeholder-1024x845

placeholder-999x522

Keramické a porcelánové dlaždice sú pravdepodobne najčastejšou voľbou ľudí, ktorí sa rozhodli pre renováciu svojej kuchyne. Dôvodov pre takúto ich voľbu je pritom hneď niekoľko. Jednou z najväčších výhod tohto materiálu je, že dlaždice sú odolné voči každej tekutine a zároveň aj voči tým najrôznejším škvrnám. Nakoľko je takmer nemožné sa počas práce v kuchyni vyvarovať menším nehodám, v dôsledku ktorých sa niečo vyleje, alebo vysype – ide o naozaj úžasnú vlastnosť. Dlaždice sú taktiež odolné voči ohňu a sú nesmierne trvácne. Navyše ak dôjde k rozbitiu podlahy, je veľkým pozitívom fakt, že každá z dlaždíc sa dá vymeniť individuálne. Nepotrebujete preto vymeniť komplet celú podlahu v miestnosti kvôli jednej prasknutej dlaždici. Ďalšou veľkou výhodou je, že takáto podlaha nevyžaduje veľkú starostlivosť.

Veľmi dôležitým je však spomenúť aj to, že takéto keramické, či porcelánové dlaždice dokážu hodnoverne napodobniť iné podlahové materiály, akými je napríklad mramor, žula, korok, alebo dokonca aj drevo a oceľ. To znamená, že môžete využívať všetky výhody takejto dlažby, zatiaľ čo si môžete vybrať aj jej špecifický vzhľad, ktorý sa k vášmu štýlu kuchyne hodí najviac. Navyše vďaka jej farbe dokážete pracovať aj so samotnou veľkosťou miestnosti. Pokiaľ túžite vytvoriť dojem väčšieho priestoru, použite svetlejšie dlaždice, ktoré interiér opticky zväčšia. Naopak tmavé odtiene sa odporúčajú využiť v malých kuchyniach. Čo sa týka nevýhod tohto materiálu, najzrejmejším negatívom je jeho cena, náročná montáž a fakt, že malta medzi dlaždicami sa dokáže v priebehu času veľmi rýchlo zašpiniť a vytvoriť tak nie príliš estetický dojem. No nie je to nič, s čím by ste si nevedeli poradiť.

BETÓN

placeholder-682x1024

Betón je jedným z najtrvanlivejších a najodolnejších materiálov, ktorý tak s týmito vlastnosťami skvelo zapadá do každej kuchyne. Navyše pokiaľ mu budete venovať dostatočnú starostlivosť, je viac než pravdepodobné, že vám vydrží už navždy. Údržba tohto materiálu a podláh z neho vytvorených, je pritom pomerne jednoduchá. Stačí ju vykonávať približne dva krát za rok, kedy je potrebná realizácia ich povrchovej úpravy, aby tak aj naďalej ostali odolné voči akýmkoľvek tekutinám a celkovej vlhkosti.

Skvelou výhodou tohto materiálu je taktiež fakt, že pokiaľ sa v priebehu času, či z dôvodu rekonštrukcie, rozhodnete pre inú podlahu, ktorá sa v kuchyni bude nachádzať, môžete ju jednoducho aplikovať na už existujúcu vrstvu betónu. Medzi najväčšie nevýhody betónovej podlahy je možné zaradiť to, že ide o tvrdý materiál, ktorý sa tak veľmi rýchlo môže stať nepohodlným pre chôdzu. Navyše nedokáže udržiavať teplo a veľmi rýchlo sa ochladzuje a to najmä v zime. Na čistenie takejto podlahy môžete využiť po domácky vyrobenú zmes teplej vody a saponátu na umývanie riadu, ktorý vám pomôže zbaviť sa obyčajných škvŕn. Pokiaľ však potrebujete účinnejší prostriedok na odolnejšie škvrny, k tomuto roztoku môžete pridať aj sódu bikarbónu.

PRÍRODNÝ KAMEŇ

placeholder-1024x627

Dlaždice z prírodného kameňa majú schopnosť dodať akejkoľvek kuchyni elegantný a rafinovaný vzhľad, pričom jej zároveň ponúkajú aj veľké množstvo výhod. Napríklad, prírodný kameň dokáže zniesť aj väčšiu záťaž podlahy, spôsobenú častými prechodmi, čo je v dnešnej dobe otvorených interiérových priestorov nesmierne dôležité.

Medzi typy prírodného kameňa, ktoré sa radia medzi najčastejšie používané, sú napríklad žula, mramor, travertín a vápenec, pričom každý z nich ponúka miestnosti svoj vlastný unikátny vzhľad a pôvab. Je zrejmé, že každý typ kameňa vyžaduje odlišnú starostlivosť, preto sa pred akoukoľvek čistiacou procedúrou uistite, že vašej podlahe neublíži. Niektoré druhy sa pritom dokážu veľmi rýchlo opotrebovať a naštrbiť, čo sa tak jednoznačne radí k zásadným negatívam tohto materiálu, spoločne s jeho vysokou cenou.

LAMINÁTOVÉ DREVO

placeholder-1024x646

Pre mnohých ľudí je laminátové drevo len lacnejšou alternatívou skutočného dreva. Pravdou však je, že v jeho prípade ide o osobitnú kategóriu podlahového materiálu, ktorý disponuje mnohými unikátnymi výhodami a menším počtom nevýhod. Po prvé, laminátové podlahy sú omnoho lacnejšie ako drevený masív a ostatné druhy podlahových materiálov. Rovnako sú neporovnateľne jednoduchšie na montáž, ktorú tak dokážu zvládnuť aj samotní zákazníci. Laminátové podlahy sú odolné voči tekutinám a dokonca sa na nich neobjavia ani škrabance, čo je obrovskou výhodou pokiaľ vo svojom príbytku vlastníte domácich miláčikov.

Avšak rovnako aj pri tomto type podláh existujú isté nevýhody. K najzreteľnejším patria skutočnosti, že laminátovú podlahu nie je možné opätovne povrchovo upraviť, nedisponuje rovnakou trvanlivosťou ako skutočné drevo a že ju nie je vhodné umiestňovať do mokrého, alebo vlhkého prostredia. Aj napriek všetkému je však výbornou voľbou pre vašu kuchyňu.

BAMBUS

placeholder-1024x668

Aj napriek tomu, že bambus sa neteší rovnakej popularite ako ostatné podlahové materiály, stále je vynikajúcou voľbou nielen pre vašu kuchyňu, ale aj pre zvyšok vášho interiéru. Pokiaľ je vhodne zozbieraný a spracovaný, podlaha z neho vyrobená môže mať rovnakú trvanlivosť ako podlahy z tvrdého dreva. Rovnako disponuje čistým a moderným vzhľadom, pričom opätovná povrchová úprava mu neublíži. Jednou z kľúčových výhod tohto materiálu navyše je, že je ako jeden z mála ekologický a priateľský voči prírode. Bambusové podlahy sú taktiež relatívne lacné a jednoduché na čistenie a údržbu. Na druhej strane sa dajú veľmi ľahko poškrabať, ale aj zničiť prostredníctvom vlhkosti, či tekutín a tak nie sú natoľko všestranné, ako ostatné podlahy.

LINOLEUM

placeholder-1024x647

Nie je to tak dávno, čo bolo linoleum nesmierne populárnym podlahovým materiálom v celej Európe. Existuje pritom hneď niekoľko dobrých dôvodov, prečo tento flexibilný materiál vo svojej domácnosti použiť aj v súčasnosti. Je mäkký a preto sa po ňom pohodlne pohybuje. Navyše sa vyrába v mnohých rôznych farbách a vyrába sa v nespočetnom množstve rôznych vzorov. Taktiež ide o ekologický a obnoviteľný materiál, ktorý si vyžaduje len minimum údržby, čím sa stáva pre akúkoľvek kuchyňu dokonalou voľbou.

Samozrejme existuje aj niekoľko nevýhod, ktoré sa s jeho používaním spájajú. Ide napríklad o fakt, že sa veľmi ľahko dokáže poškodiť a pokiaľ mu nie je venovaná dostatočná starostlivosť dokáže aj pomerne rýchlo zožltnúť. Navyše ak je príliš dlhý čas vystavený priamemu slnečnému žiareniu, môže aj vyblednúť. Rovnako je potrebné spomenúť fakt, že po jeho aplikácii sa ešte približne týždeň až mesiac vyparujú ľanové, respektíve formaldehydové výpary, ktoré aj napriek tomu, že nie sú škodlivé – dokážu byť poriadne otravné a nepríjemné.

PLASTOVÝ LAMINÁT

placeholder-980x736

Tento materiál môže byť pre kuchyňu niektorých zákazníkov taktiež vhodnou voľbou. Jeho inštalácia je nenáročná a vďaka svojej odolnosti je aj výhodná. V niektorých prípadoch je jeho odolnosť dokonca vyššia, než odolnosť dreva. Plastové lamináty možno na trhu nájsť v rôznych farebných variáciách a dizajnoch. Ich nevýhodou však je, že ich nemožno opätovne povrchovo upraviť a veľké škvrny tak pre nich budú znamenať obrovský a najmä neodstrániteľný problém.

VINYL

placeholder-1024x480

Vinyl je taktiež veľmi dobrým materiálom, pretože je odolný a trvanlivý. Je nesmierne populárny na celom svete, pretože ako priame slnečné žiarenie, tak ani vlhkosť a dokonca ani škvrny ho žiadnym spôsobom neovplyvnia a ani nepoškodia. Navyše dokáže perfektne napodobniť aj iné materiály, ako je napríklad kameň. Vo všeobecnosti ho tak možno nájsť v tých najrôznejších farbách, odtieňoch, štruktúrach, ale aj vzoroch. Jeho montáž je jednoduchá a aj vďaka svojej nízkej cene je tak výbornou voľbou do akejkoľvek kuchyne.

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY