25. september 2020

Spoznajte nedostatok úcty milánskeho architekta Marca Piva k architektonickým konvenciám

Spoznajte nedostatok úcty milánskeho architekta Marca Piva k architektonickým konvenciám

Vzrušujúci, plynulý a funkčný. Presne takým je jazyk, ktorý odlišuje architektonické výtvory a taktiež aj produktový a interiérový dizajn Marca Piva. Úsilie v hľadaní tých správnych materiálov a technológií, ako aj hodnota odlíšenia a dizajnérske inovácie viedli k založeniu štúdia Studiodada Associates, ktorého produkcia sa stala jednou z najreprezentatívnejších v čase radikálneho dizajnu.

V 80. rokoch minulého storočia pritom architekt otvoril aj svoje vlastné štúdio s názvom Studio Marco Piva, ktorého objednávky sa rôznia. Predstavujú tak ako veľké projekty, tak aj zákazky na navrhnutie architektonického interiérového, či industriálneho dizajnu. Cestovateľ, dizajnér a inovátor Marco Piva, ktorý je vzdelaný v racionálnych prístupoch, študuje a vytvára dizajnérske riešenia, ktoré sú príznačné štylistickou slobodou a kompozičnou triezvosťou.

Životopis: Muž stojaci za mýtom

Marco Piva študoval architektúru na talianskej univerzite Politecnico di Milano a v roku 1977 založil štúdio s názvom STUDIODADA. Jednalo sa o jednu z najhlavnejších dizajnérskych kancelárií v období radikalizmu. V roku 1990 založil vlastnú značku predstavovanú štúdiom Studio Marco Piva, ktorého aktivity sa rôznili od architektonických projektov pre turistické zariadenia, cez návrhy interiérového dizajnu, zriadenie magisterského programu až po návrhy industriálneho dizajnu.

V rozmedzí rokov 1987-1990 bol členom rady predsedov asociácie Associazione per il Disegno Industriale (ADI), a teda Asociácie industriálneho dizajnu. V roku 1987 Marco Piva taktiež založil International Design Agency (IDA), a teda talianske rozhranie pre neziskovú inštitúciu World Design Network system.

V roku 2001 sa jeho viacero skúseností v strategickom poradenstve v oblasti dizajnu a hoteliérstva pretavilo až do konzultácií s divíziou pohostinstva talianskej industriálnej inštitúcie Federlegno - Arredo. V roku 2002 založil takzvaný „Atelier Design“, ktorý predstavoval ateliér jeho štúdia. Bol vytvorený ako centrum pre výskum industriálneho dizajnu a rozvoja.

Medzitým sa jeho pozoruhodná aktivita skombinovala so zastávaním rôznych pedagogických pozícií na univerzitách a v dizajnérskych inštitútoch ako v Taliansku, tak aj v zahraničí. Rovnako sa vďaka jeho úsiliu zriadil v rámci univerzít Politecnico di Milano a Instituto Europeo di Design v Miláne post-graduálny magisterský program.

Pozadie & Realizácie: Najlepšie projekty

Vonkajšie priestory Eugenia Lopeza (najvplyvnejšieho mexického zberateľa umenia) zahŕňajú umelecké dielo od mexického umelca Abrahama Cruzvillegasa, ktorý svoju sochu vytvoril z materiálov nachádzajúcich sa v blízkosti bazéna.


Rezidenčná oblasť Porto Dubai v Dubaji.

Porto Dubai je dobre premyslený dizajnérsky projekt, do ktorého Marco Piva do značnej miery investoval svoju kreativitu a nadanie. Ide o projekt so strednou až nízkou hustotou budov rozmiestnených na vymedzenom území. Hĺbková analýza tohto projektu hovorí, že rovnako ako estetika, tak aj funkčnosť, musí byť (a zároveň aj je) prísna a dôkladná. Zabezpečuje tak to, aby boli jednotlivé architektonické riešenia perfektne adaptovateľné a súdržné s priestorom a jeho okolitým prostredím. Inšpiráciou pri vytváraní tohto projektu bolo Stredomorie, avšak v tomto prípade vyjadrené súčasným a moderným jazykom. Daný projekt bol preto skonštruovaný pomocou tých najnovších konštrukčných techník a obsahuje posledné technologické výdobytky.


Hotel Excelsior Gallia Milan v Taliansku.

Renovácia a rozšírenie historického hotela Excelsior Hotel Gallia v centre Milána je súčasťou obsiahlejšieho procesu urbanizačnej prestavby námestia Duca D'Aosta. Hlavný dizajn sa usiluje o rekonštrukciu celkovej oblasti obklopujúcej hlavnú stanicu. Medzinárodný investičný fond Kataru zakúpil hotel s cieľom vylepšiť ho na päťhviezdičkový luxusný hotel. Po medzinárodnom výbere sa práve štúdio Marca Piva stalo tým výherným, ktoré nadobudlo povinnosť vypracovania architektonického návrhu. Neskôr bolo však štúdio taktiež poverené navrhnutím interiérového dizajnu.

Nový architektonický návrh dizajnu zostavil komplex, v ktorom sa kompletne zrenovovaná historická budova pridáva k novej budove v modernom štýle. Hlavným cieľom talianskeho štúdia je tak skombinovať požiadavky oboch medzinárodne orientovaných hotelov tak, aby si pritom udržali kľúčové elementy Milána, ktorými je ako štýl, tak aj móda a dizajn.


Hotel Mirage.

Hotel Mirage je luxusným päťhviezdičkovým hotelom orientovaným na obchod. Jeho pôvodná schematická architektúra (navrhnutá a zrealizovaná stavebnou spoločnosťou z bývalej Juhoslávie) bola revidovaná a rozšírená štúdiom Marca Pivu, ktoré je taktiež zodpovedné za všetky hotelové interiéry.

Hotel, ktorý obsahuje až 109 izieb, sa vo svojej podstate skladá z dvoch blokov, ktoré sú prepojené soklom rozliehajúcim sa až na dvoch poschodiach (ktorý zároveň zahŕňa aj spoločenské priestory). V tomto projekte je tým základným konceptom výsledok spojenia myšlienky „preludu“ a „ilúzie“. Každý priestor disponuje vlastnou kľúčovou témou, a teda svojim vlastným špecifickým konceptom, na ktorom je založená aj jeho dizajnová idea.

Najlepší architekti sveta

Bezpochyby je možné tvrdiť, že štúdio Piva je jednou z najlepších a najväčších architektonických prác, ktoré mu priznali titul jedného z najlepších architektov sveta. Nasledujúci projekt bol vytvorený vďaka spolupráci jeho štúdia a nezávislej firmy dizajnérov, architektov, staviteľov a konzultantov s názvom Arup. Výsledkom sa stalo kultúrne a umelecké centrum s pôvodným názvom Yuhang Cultural and Art Center. Na základe návrhu klienta, ktorým bolo štúdio 5+1AA, Studio Marco Piva a Arup navrhli dizajnérsky koncept založený na myšlienke dynamických foriem. Vďaka nim tak bolo možné definovať funkčné popretkávané a modulované priestory, vďaka čomu dokáže projekt vhodne interagovať s okolitým prostredím a reagovať tak na prirodzené, či umelé osvetlenie. Vďaka spomínaným elementom sa vytvorili aj vizuálne prekvapivé prvky, zahŕňajúce napríklad odrazové efekty.

Inšpirácia bola čerpaná z histórie, miestnej kultúry, umenia a prírody. Požiadavky klienta smerovali k projektu budúcnosti, ktorý mal vhodne zohľadňovať verejné a taktiež aj obchodné potreby. Daný projekt mal byť navyše akýmsi medzníkom v severnej časti oblasti Linping s názvom Linping New Town, no taktiež aj jednou z najvplyvnejších verejných oblastí významného čínskeho mesta Chang-čou. Malo sa teda jednať o umelecké a kultúrne stredisko, ktoré by integrovalo architektúru, vodný systém, námestie, či zeleň - vďaka čomu tak celému projektu mala dominovať myšlienka trvalej udržateľnosti.

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY