04. júl 2019

Trendy v interiérovom dizajne na rok 2019

Trendy v interiérovom dizajne na rok 2019

Rok 2019 je už síce v plnom prúde, avšak mnoho ľudí sa až s príchodom teplejšieho počasia odhodlá robiť vo svojom živote veľké zmeny – obzvlášť v prípade, že sa jedná o zmeny v interiérovom dizajne ich domovov. Prirodzene, dom či byt má byť miestom, kde sa cítime pohodlne a v bezpečí, čo znamená, že vkusu sa medze nekladú. Dizajn ako taký však podlieha neustále sa meniacim trendom a každému z nás prospeje, keď sa k zveľaďovaniu svojho životného priestoru postavíme s jasnou predstavou o tom, aký efekt by sme chceli dosiahnuť. Pozrite sa preto na niektoré z trendov v interiérovom dizajne, ktoré budú v roku 2019 „IN“ – a odporúčame Vám držať sa ich; alebo „OUT“ – a tým sa radšej vyhnite.

IN: Dlhodobá udržateľnosť (menej je viac)

Udržitelnost | Stopka

Keď máte v úmysle podporiť dlhodobú udržateľnosť životného prostredia, je kľúčové, aby ste interiérové doplnky do svojho domova kupovali strategicky a cieľavedome. Je teda potrebné zvážiť otázky ako od koho kupovať, či získate za svoje peniaze patričnú hodnotu alebo aký typ materiálov je použitý pri výrobe konkrétnych doplnkov. Vo všeobecnosti platí, že ak sa snažíte vyzdvihnúť jedinečný prvok svojho interiéru, mali by ste ho doplniť nadčasovými materiálmi, ktoré vytvoria základ Vášho dizajnu a budú vo Vás vyvolávať tie správne emócie vždy, keď budete tráviť čas v útočisku svojho domova.

OUT: Preplnený interiér

Udr6itelnost | Stopka

Keď je priestor preplnený prehnaným množstvom dekorácií a doplnkov a sotva sa v ňom nachádza aspoň jedna efektívne využiteľná plocha, z dizajnu sa stáva chaos. Mnohí z nás samozrejme obľubujú štýlové zátišia, v rámci ktorých prezentujeme svoje najvzácnejšie artefakty, suveníry či umelecké diela. Takýto spôsob dekorácie interiéru je však veľmi jednoduché prehnať – problém nastáva najmä v situácii, keď nie sme schopní spojiť dizajn s funkčnosťou. Každý interiérový doplnok, do ktorého sa rozhodnete investovať, by mal mať svoj zmysel a funkciu. Rok 2019 sa javí byť rokom redukcie a účelovosti aj v predmetoch, ktoré kupujeme kvôli ich štýlu. Dajte zbohom chaotickému dizajnu.

IN: Láska k prírode

Láska k přírodě | Stopka

V roku 2019 sa kladie omnoho väčší dôraz na vzťah medzi ľudstvom a prírodou a na vzájomné prepojenia medzi nimi. Dizajnu interiérov dominujú prírodné a organické prvky, akými sú drevené podlahy, kameň, dostatok prirodzeného svetla a zeleň. Všetky tieto riešenia navodzujú atmosféru pobytu v exteriéri a prinášajú prírodu priamo do našich obydlí. V súčasnosti žijeme v spoločnosti, ktorej hybnou silou sú technológie a stroje, no napriek tomu sa často stretávame s nostalgiou vo vzťahu k ručným prácam a pomerom z minulosti. Remeselne vyrábané materiály by mali byť neoddeliteľnou súčasťou Vášho domova.

OUT: Dizajn ovplyvnený pohlavím

Outdesign pohlavím | Stopka

V minulosti nebolo ničím výnimočným, že jednotlivé prvky dizajnu – farby, motívy a koncepty – boli nerozlučne prepojené s pohlavím majiteľa domu či obyvateľa izby. Týmto trendom by ste sa však v roku 2019 už určite nemali riadiť. Striktná kategorizácia „jemných dievčenských“ verzus „dominantných mužských“ farebných paliet, textúr a tvarov má tendenciu tlmiť tvorivý potenciál a umocňovať skryté predsudky.

IN: Dizajn Memphis

Design Memphis | Stopka

V súčasnosti sa opäť dostáva do popredia umelecký smer známy ako Memphis, ktorý je charakterizovaný používaním živých farieb a abstraktných, asymetrických tvarov. Pri zariaďovaní svojho domova sa preto zamerajte najmä na primárne farby, pri výbere nábytku upustite od priamych línií a nahraďte ich štýlovými kreslami a zakrivenými pohovkami, ktorými sa preslávil napríklad architekt Vladimir Kagan.

OUT: Štýl kaviarní z L.A.

Styl kaváren L.A. | Stopka

Prirodzene, steny v odtieňoch červenej, mosadzné závesné svetlá a betónové podlahy sú skvelými dizajnovými prvkami. Avšak v poslednom období bol tento štýl taký rozšírený a popularizovaný na sieti Pinterest, že jeho moment slávy už dávno pominul.

IN: Ženské odtiene

Ženské tóny | Stopka

Pre rok 2019 sú príznačné odtiene červenej, pastelovej ružovej a bronzovej. Teplé farby a ženské odtiene kombinované s tlmenou ružovou alebo ďalšími neutrálnymi tónmi okamžite oživia každý obytný priestor.

OUT: Pestrofarebné zariadenie

Pestrobarevné zařízení | Stopka

V minulosti sme si s obľubou dekorovali domovy jedinečnými kúskami nábytku, často s čalúnením v krikľavých farbách. Moderný vzhľad nábytku však momentálne vychádza z unikátnych textúr, pričom prehnane výrazné vzory čalúnenia radšej nechajte bokom.

IN: Maximalistické umenie

Maximalistické umění | Stopka

Dominancia minimalizmu a škandinávskeho dizajnu, ktorý sa vyznačuje neutrálnymi farbami a jednoduchými materiálmi, konečne pominula. V domácnostiach po celom svete sú namiesto toho čoraz obľúbenejšie jasné farby a grafické vzory. Nebojte sa miešať farby, vzory a textúry. Zvoľte si stenu vo Vašom domove a celú ju pokryte umeleckými dielami, prípadne postavte svoj interiér okolo jedného veľkého umeleckého predmetu. V tomto prípade platí, že viac je skrátka viac.

OUT: Minimalistické umenie

Minimalistické umění | Stopka

Spotrebitelia sú v súčasnosti už znudení zo sterilných, minimalistických priestorov. Čisté hrany a uniformita škandinávskeho dizajnu ustúpili do pozadia, pričom do svetla reflektorov vstúpili organické tvary a omnoho odvážnejšie farby. Priamou reakciou na tento trend je vzostup maximalizmu, ktorý dodáva interiéru svoju vlastnú osobnosť. V roku 2019 sa nemusíte zaoberať tým, či Vaša nová maľba ladí s Vaším nábytkom alebo s farbou stien. Skúste sa radšej zamyslieť nad tým, čo skutočne milujete a jednoducho si to zaveste vo svojej izbe.

IN: Tkaniny a tapety s kvetovými vzormi

Tkaniny a tapety s květovými vzory | Stopka

Nadchádzajúcemu obdobiu bude dominovať nadčasová krása kvetinových vzorov – či už na textíliách alebo priamo na stenách.

OUT: Studené a šedé farby

Studené a šedé barvy | Stopka

Interiérový dizajn sa momentálne vzďaľuje od studených a šedých tónov. Namiesto toho je omnoho populárnejšou výrazná biela farba alebo teplejšie neutrálne odtiene.

IN: Obklady s odvážnymi vzormi

Obklady s odváznými vzory | Stopka

Jednoduché monochromatické kuchyne sa držali na scéne pozoruhodne dlho. Tento rok sa preto poprední svetoví dizajnéri snažia oživiť tradičnú kuchyňu buď odvážnymi farbami, alebo výrazne vzorovanými obkladmi stien.

OUT: Izby bez farby či textúry

Byty bez barvy a textury | Stopka

Aktuálny rok určite nebude patriť silenému dizajnu izieb, ktoré sa držia nalinajkovaného štýlu. Práve naopak, zamerajte sa na miešanie viacerých štýlov. Kľúčom k úspechu je vyhnúť sa uniformnému vzhľadu, ktorý bol považovaný za moderný ešte niekedy v polovici minulého storočia.

IN: Odvážne čierne kúpeľne

Odvážné černé koupelny | Stopka

Doteraz sme sa často stretávali s domácimi kúpeľňami, ktoré sa snažili imitovať obľúbené wellness zariadenia. Tento trend je však už tiež oficiálne minulosťou. Aktuálnou senzáciou sú odvážne kúpeľne s tmavým dizajnom, ktoré evokujú pocit luxusného zážitku.

OUT: Lakovaný nábytok

Lakovaný nábytek | Stopka

Lesk sa nie vždy nevyhnutne spája s atraktivitou. Nedá sa poprieť, že vhodne zvolený jagavý doplnok dokáže vizuálne oživiť každú izbu, avšak prehnane naleštený nábytok sa veľmi rýchlo môže stať rušivým elementom.

IN: Výrazné steny

Výrazné stěny | Stopka

Keď sa jedná o farbu stien, čoraz viac ľudí uprednostňuje dobrodružnejší prístup. Do popredia sa dostávajú dramatické a výrazné farby, ktoré majú potenciál ovplyvniť Vašu náladu na celý deň.

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY