Európa sa už vo veľkom pripravuje na definitívny termín Brexitu, ktorý bol nedávno odloženým. Všetky oči sa v dôsledku očakávaných zmien upierajú na trhy s nehnuteľnosťami vo veľkých európskych mestách. Spojené kráľovstvo totiž opúšťa veľký počet spoločností, ktoré si plánujú založiť sídla v nových lokalitách. Je preto zrejmé, že na európskom kontinente sa čoskoro objavia nové centrá medzinárodného obchodu a investori do nehnuteľností sa v súčasnosti snažia predpovedať, kam by mali usmerniť svoje investície ešte predtým, ako sa ceny nehnuteľností na týchto nových trhov vymknú spod kontroly.
Jedna vec je istá – trhy, ktoré zaznamenajú najväčší nárast ziskovosti, veľmi rýchlo prekročia bod zlomu. Kľúčovým činiteľom v nadchádzajúcom vývoji situácie však nebudú start-upové spoločnosti, ktoré sa budú presúvať do nových regiónov s cieľom využiť nízke ceny nájomného. Namiesto toho sa jedná o etablované organizácie s celosvetovým vplyvom, ktoré potrebujú prístup k veľkým letiskám a kvalifikovanej pracovnej sile. Práve tieto spoločnosti totiž budú investovať do miest na vzostupe, čím prispejú k zvyšovaniu miezd vo vybraných oblastiach a nárastu dostupného kapitálu.
Tomuto trendu sa nevyhnutne prispôsobia aj trhy s obytnými nehnuteľnosťami. Konzorcium LeadingRE, ktoré zastrešuje takmer 600 medzinárodných realitných maklérov v 70 krajinách sveta, neustále monitoruje výkon rôznych trhov s nehnuteľnosťami po celej planéte a nedávno zverejnilo zoznam „sekundárnych“ trhov v Európe, ktoré v priebehu minulého roka zaznamenali najvyšší rast.
Chris Dietz, ktorý je výkonným viceprezidentom konzorcia, vysvetlil: „Londýn, Ženeva, Paríž a Monako síce aj naďalej udávajú vrchný strop cien nehnuteľností v Európe, avšak v súčasnosti sa na scéne objavujú aj ďalšie mestá, ktoré sa stávajú čoraz obľúbenejšími destináciami pre medzinárodných kupujúcich a ponúkajú úžasné výnosy pre ambicióznych investorov. Narastajúca popularita našej organizácie na rozvíjajúcich sa európskych trhoch je neklamným dôkazom umocneného významu medzinárodných investorov v mestách na tomto kontinente.“
Záhreb, Chorvátsko
Trh s nehnuteľnosťami v Záhrebe, hlavnom meste Chorvátska, vykazuje známky blížiaceho sa zlomového bodu, po ktorom miestny realitný trh zaznamená prudký nárast – pravdepodobne už v priebehu niekoľkých nasledujúcich rokov. V Chorvátsku sa navyše iba nedávno objavila prvá digitálna realitná spoločnosť známa ako A Nekretnine, pričom takýto jav je obvykle neklamným a najsilnejším dôkazom veľkého potenciálu trhu. Ceny bytov v Záhrebe sa počas roku 2018 navýšili o 20%, čo je pozoruhodné najmä z dôvodu, že na zvyšnom území krajiny narástli iba o 8,5%. Zaujímavým je aj fakt, že iba v posledných dvanástich mesiacoch došlo až k 30% nárastu v počte domov a bytov, ktoré sú v rámci Záhrebu registrované na portáli Airbnb. To znamená, že mesto okrem trhu s dlhodobým bývaním zaznamenáva podstatný nárast dopytu aj po dovolenkových nájomných nehnuteľnostiach.
Nino Ćosić, ktorý je zakladateľom spoločnosti A Nekretnine, poznamenal, že približne 20% kupujúcich na miestnom trhu s nehnuteľnosťami pochádza zo zahraničia. Zároveň uviedol, že v nadchádzajúcom roku sa na chorvátskom trhu objaví veľký počet nových obytných jednotiek. Jednoduchým dôvodom tohto trendu bude dokončenie mnohých developerských projektov, ktoré boli pozastavené počas poslednej realitnej krízy v krajine.
Lisabon, Portugalsko
Lisabon bol dlho považovaný za vyhľadávanú dovolenkovú destináciu, avšak v poslednej dobe zaznamenal astronomicky zvýšený dopyt po nákupe nehnuteľností. Sčasti sa jedná o dôsledok zavedenia systému takzvaných „zlatých víz“, v rámci ktorého sa zahraničným investorom otvára skratka k získavaniu portugalského občianstva, ako aj k rôznym daňovým výhodám. Podmienkou je investícia vo výške aspoň 350 000 eur v menej rozvinutých oblastiach, prípadne investícia sumy prinajmenšom 500 000 eur v luxusných štvrtiach. Ceny nehnuteľností v Lisabone v priebehu minulého roka vzrástli o celých 20%. Predstaviteľ realitnej agentúry Caetano Real Estate uviedol, že mesto zaznamenáva zvýšený dopyt po nových luxusných nehnuteľnostiach zo strany juhoafrických, nemeckých, čínskych a francúzskych kupujúcich, ako aj narastajúci záujem investorov z Kanady, USA, Brazílie a Talianska.
Plovdiv, Bulharsko
Plovdiv, druhé najväčšie mesto Bulharska, bolo vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry. To znamená, že v tomto roku bude pútať pozornosť celého sveta, pričom už v súčasnosti sa tu realizuje viacero projektov revitalizácie mesta. Nárast zaznamenáva aj hlavné mesto Sofia, k čomu nepochybne prispieva nová linka metra v južnej časti mesta. Reprezentant bulharskej realitnej kancelárie Unique Estates vyzdvihol predovšetkým štvrte ako Vitosha a Krastova vada, ktoré boli doteraz prevažne priemyselnými oblasťami, no v súčasnosti sa stávajú vyhľadávaným obytnými komunitami.
Cenové trendy v Plovdive sú v súlade s vývojom v Sofii, kde obytné nehnuteľnosti v strednej cenovej kategórií zaznamenali v priebehu minulého roka nárast o približne 9%. Ceny domovov v luxusnom segmente trhu sa medzitým navýšili o 6%. Tieto čísla na prvý pohľad síce nie sú symbolom prevratných zmien, avšak obrovský objem investícií podmienených titulom Hlavné mesto kultúry spôsobí, že uvedené hodnoty sa v nadchádzajúcom roku výrazne zvýšia.
Feldkirch a Bludenz, Rakúsko
Celé Rakúsko v súčasnosti zažíva boom na trhu s nehnuteľnosťami. To znamená, že sekundárne mestá v tejto krajine sa stávajú omnoho atraktívnejšími, pretože sú príznačné nižšími cenami nehnuteľností (aspoň zatiaľ), no zároveň sú dostatočne blízko k hlavným destináciám na to, aby boli vhodnou alternatívou pre lokálnych aj zahraničných kupujúcich.
Realitná maklérska spoločnosť von Poll Real Estate vyzdvihla predovšetkým alpské mestá Feldkirch a Bludenz v západnej polovici Rakúska, ktoré v uplynulom roku zaznamenali nárast cien nehnuteľností o 25,4% a 22,1%. Obzvlášť zaujímavým je porovnanie týchto lokalít s Viedňou, kde sa za rovnaké obdobie ceny navýšili iba o 18%. Bezkonkurenčne najúspešnejším mestom v Rakúsku je však Kitzbühel, kde sa ceny priemernej nehnuteľnosti pohybujú až okolo úrovne jedného milióna eur, pričom v minulom roku sa zvýšili o úžasných 39,4%. Pre porovnanie, priemerné predajné ceny nehnuteľností v mestách Feldkirch a Bludenz predstavujú približne 350 000 eur.
Rotterdam, Holandsko
Holandsko je pomerne nezvyčajným trhom s realitami – obzvlášť s ohľadom na trh s bývaním v Amsterdame, hlavnom meste, ktorý je zo 70% tvorený nájomnými nehnuteľnosťami. To znamená, že potenciálni kupujúci majú v tejto lokalite iba relatívne obmedzené možnosti výberu. V krajine však napriek tomu existujú aj ďalšie veľké mestské oblasti, ktoré momentálne ponúkajú atraktívne investičné príležitosti. Približne hodinu cesty z Amsterdamu a pol hodinu z Haagu sa nachádza rýchlo sa rozvíjajúca metropola Rotterdam, kde ceny nehnuteľností medziročne vzrástli o 17%, čo ďaleko prevyšuje celonárodný priemer na úrovni 10%. Údaje spoločnosti VOC International tiež naznačujú, že nehnuteľnosti v tomto meste sa predávali v priemere za 33 dní, čo je o 11% rýchlejšie ako v predchádzajúcom roku. Ceny domovov v Rotterdame sa pohybujú okolo priemernej hodnoty 271 000 eur.
{gallery}novinky/najlepsie-rozvijajuce-sa-trhy-s-nehnutelnostami-v-europe{/gallery}