S ohľadom na tieto trendy existujú medzi prezentovanými projektmi isté podobnosti a harmonické zhody, ktoré zrejme presahujú jednoduchú náhodu. Niektoré sú zrejmé na prvý pohľad. Katar sa napríklad v najbližších rokoch stane domovom hneď niekoľkých významných projektov, pričom tento architektonický boom je nepochybne viazaný na status krajiny ako hostiteľa veľkých svetových udalostí ako je Expo2020 a futbalové Majstrovstvá sveta v roku 2022.
Ako to býva v prípade podobných architektonických skvostov, obrovský počet týchto projektov má kultúrnu povahu, ale zároveň medzi nimi existuje špecifické a spoločné zameranie na národné dedičstvo, ktoré by nemalo zostať bez povšimnutia. Jedná sa o obzvlášť zaujímavý trend, keďže národné dedičstvo čoraz častejšie nadobúda zásadný politický význam. Peniaze hovoria jasnou rečou.
Zoznámte sa s najočakávanejšími projektmi roku 2019:
Taipei Pop Music Centre – Reiser Umemoto
Objemné investície Tchaj-peja do umenia sa odzrkadľujú v megaprojekte Pop Music Centre, ktorého autorom je architektonické štúdio Reiser Umemoto. Jedinečná zábavná hala vzniká na základe miestneho fenoménu populárnej hudby a umenia, ktoré od prvého ohlásenia projektu nadobudlo celosvetové uznanie.
Projekt bude zahŕňať divadelné, tvorivé a výstavné priestory s kapacitou niekoľko tisíc návštevníkov. Celková rozloha 62 600 metrov štvorcových spraví z tohto objektu štvrté najväčšie umelecké múzeum na svete.
Vessel – Heatherwick Studio
Úspešný britský dizajnér Thomas Heatherwick predstavil tento projekt verejnosti už v roku 2016, čím vyvolal pozoruhodný rozruch. Zástancovia ho označovali za „Eiffelovu vežu New Yorku“, kým kritici sa jej posmievali ako „najväčšiemu košu na odpadky v New Yorku“. Bez ohľadu na aktuálny stav názoru spoločnosti však nie je pochýb o tom, že stavba sa stane hlavným objektom mnohých fotografií na Instagrame.
Otvorenie je voľne naplánované na jar roku 2019, ale potenciálni návštevníci by si mali naplánovať výlet čo najskôr. Bezplatné vstupenky sú už k dispozícii na rezerváciu a šťastní vyvolení budú ohlásení čoskoro aj s termínom prvého vstupu.
Štadión Al Wakrah – Zaha Hadid Architects
Katar sa čoskoro stane domovom viacerých významných architektonických diel, medzi ktorými je aj jeden z posledných skvostov uznávanej architektky Zahy Hadid. Štadión Al Wakrah je úžasným architektonickým úspechom takmer v každom smere: bude zastrešovať viac ako 40 000 sedadiel, jeho kostra bude vyrobená najmodernejšími metódami spracovania dreva a bude mať zaťahovateľnú strechu, ktorá bude schopná úplne sa stiahnuť alebo zatvoriť za menej ako 30 minút.
Treba však poznamenať, že tento projekt od svojho spustenia spôsobil architektonickej kancelárii značné ťažkosti. Spoločnosť Zaha Hadid Architects bola v roku 2014 nútená vyvrátiť obvinenia z toho, že dizajn štadiónu pripomína ženské intímne partie – tento veselý ale nedôstojný moment pokryli médiá na celom svete od portálu Jezebel až po Guardian. Štúdio v roku 2014 žalovalo obvinené osoby z toho, že hlásajú ľahostajnosť spoločnosti voči právnym a pracovným podmienkam svojich zamestnancov v rámci tohto projektu. Táto záležitosť sa v uplynulých rokoch síce utíšila, ale zvýšenú aktivitu môžeme očakávať s blížiacim sa otvorením objektu.
Národné múzeum Kataru – Ateliers Jean Nouvel
Jean Nouvel je už dlho známy svojimi dramaticky atraktívnymi projektmi, čo sa snáď ešte umocnilo po tom, ako v roku 2008 získal Pritzkerovu cenu za architektúru. V roku 2012 predstavil svetu svoj komplex One Central Park, ktorým stanovil nové štandardy pre trvalo udržateľný a ekologický dizajn. Jeho unikátne múzeum Louvre Abu Dhabi zase uchvátilo celý svet iba viac ako pred rokom. Podobný zážitok by ste mali očakávať aj v roku 2019, kedy francúzsky dizajnér oficiálne sprístupní Národné múzeum Kataru.
Tento projekt bol ohlásený v roku 2010 a dizajnu dominuje motív vzájomne prepojených diskovitých štruktúr, ktorý je inšpirovaný kryštálovou formáciou známou ako „púštna ruža“. Múzeum bude svojimi expozíciami ponúkať komplexný pohľad do histórie malého národa vrátane histórie jedla – a bude tiež zabezpečovať prevádzku výskumných pracovísk, laboratórií, dvoch luxusných reštaurácií, dvoch obchodov a kaviarne. Zatiaľ nebol ohlásený žiadny oficiálny dátum otvorenia komplexu, ale malo by sa tak stať v nadchádzajúcich mesiacoch.
Under – Snohetta
Under patrí medzi tie typy projektov, ktoré sa obvykle realizujú iba v divokých snoch alebo filmoch o Jamesovi Bondovi. Jedná sa totiž o luxusnú reštauráciu po vodou, o ktorej architekti tvrdia, že je prvou svojho druhu v Európe. Zvonku sa podobá na masívny betónový vlnolam, čomu zodpovedajú takmer meter hrubé steny odolné voči tlaku okolitej vody. Komplex Under bude okrem reštaurácie zahŕňať aj priestory určené na štúdium podmorskej biológie priľahlých ekosystémov, čím sa zrejme stane najzaujímavejšie umiestneným laboratóriom na svete.
Futuristický projekt je situovaný neďaleko malej nórskej dediny Lindesnes, v ktorej žije iba niečo vyše 4 000 obyvateľov. Rune Grasdal, ktorý je hlavným architektom spoločnosti Snøhetta, vysvetlil: „Najzaujímavejším zážitkom bude návšteva reštaurácie počas nepriaznivého počasia. Bude fantastické sledovať morskú hladinu rozbíjanú veľkými vlnami a poryvmi dažďa.“
Reštaurácia už začala prijímať rezervácie a prvých hostí privíta v apríli roku 2019.
Leeza SOHO – Zaha Hadid Architects
Komplex Leeza SOHO má byť sprístupnený v priebehu prvej polovice tohto roka, ale pozornosť verejnosti upútal už takmer pred dvoma rokmi. Štúdio Zaha Hadid Architects už vtedy zverejnilo vizualizácie obdivuhodnej výškovej budovy, ktorá je charakteristická jagavým a priestorným átriom. Očakáva sa dokonca, že toto átrium bude po dokončení vôbec najvyššou štruktúrou svojho typu na svete. Takýto prvok je však výsledkom problémových vlastností lokality objektu a nie architektonického vystatovania sa. Futuristická veža sa nachádza nad podzemnou traťou metra, v dôsledku čoho sa budova rozdeľuje na dve časti, ktoré sa otáčajú okolo jednej osy a spájajú sa okolo átria – čím je minimalizovaný tlak stavby na štruktúry pod ňou.
Veľkou súčasťou tohto projektu je aj zameranie na dlhodobú udržateľnosť architektúry, v súlade s čím sa pripravuje na akreditáciu zeleného certifikátu LEED Gold. Špirálovité usporiadanie poschodí budovy má spôsobovať, že do interiéru bude dopadať dostatok prirodzeného svetla bez ohľadu na ročné obdobie alebo čas.
{gallery}novinky/najocakavanejsie-architektonicke-projekty-roku-2019{/gallery}