Ako každoročne v tomto období, aj tieto týždne napäto očakávame, aké trendy v oblasti interiérového dizajnu prinesie nová sezóna. Jedným z trendov, ktorý vo veľkej miere ovplyvnil nielen módny priemysel, ale aj budúcoročný interiérový dizajn, je šmrnc nočného disko klubu zo 70. rokov v kombinácii s luxusnou, zamatovou jemnosťou a podlhovastými tvarmi 80. rokov. No okrem nostalgického nádychu sa v interiéroch budúceho roku budú vyskytovať aj nové prvky.
Vzhľadom na súčasný trend tzv. „zeleného“ myslenia a udržateľného spôsobu života je možné konštatovať, že skvostné doplnky budúcoročnej sezóny budú garantovať krásu a štýl, no bez akéhokoľvek škodlivého dopadu na prírodu. Jedným z najvzrušujúcejších kandidátov a príkladov takýchto kúskov sú inovatívne experimenty priemyslu a dizajnérov, ktorí sa pokúšajú vytvoriť nové materiály vytvorené z recyklovaných látok, prostredníctvom alternatívnych technológií a primerane vyváženého prístupu ako k prírode, tak aj k technológiám.
Mnoho inovatívnych spoločností a mladých dizajnérov tak už v súčasnosti experimentuje s využitím zvyšných materiálov a látok – a teda s opätovným využitím toho, čo ostatní považujú za odpad. Pokúšajú sa tak vytvoriť nové, inovatívne materiály a trendy. Využívanie prírodných materiálov ako je napríklad morská tráva, bambus alebo kukurica, je pritom v súčasnosti obľúbeným trendom, ktorý pozitíve ovplyvňuje výrobu moderného nábytku, jeho elementov a taktiež dekoračných detailov.
Nové, neobvyklé, kreatívne a inšpirujúce detaily tohto „opätovne využi-zredukuj-recykluj“ prístupu v oblasti interiérového dizajnu tak v značnej miere prispeli aj k recyklácii elektronických komponentov a produktov automobilových technológií. Avšak samozrejme, najdôležitejším aspektom pre všetky odvetvia priemyslu je zredukovanie používania plastov a ich recyklácia. Táto potreba pritom vyplýva z obrovského množstva plastov a plastových výrobkov nachádzajúcich sa v oceánoch a vo vodných plochách všade na svete. Recyklačná premena škodlivého a znečisťujúceho odpadu na funkčné a štýlové detaily nábytku je tak stále silnejúcim trendom s úžasnými výsledkami. Narastajúce povedomie o ekologických problémoch ohrozujúcich našu planétu tak výrazne ovplyvnilo priemysel, ale aj veľké množstvo ľudí, ktorí taktiež zmenili svoje zmýšľanie a začali vyhľadávať lokálne a ručne vyrobené produkty.
Je tak možné konštatovať, že celkovo sa vo svete objavujú dve hlavné tendencie, ktoré sú na prvý pohľad protikladné. Ide jednak o hľadanie luxusu a na druhej strane o potrebu udržateľnosti a objavovanie prírodných zdrojov. Otázkou tak ostáva: Ako skombinovať obe tieto požiadavky vrámci jedného interiéru? Čo je zlatou strednou cestou v tomto prípade?
Ďalšou významnou témou sú nové tendencie moderného mestského bývania. Konkrétne sa tak dizajnéri pýtajú, ako môžu byť potreby novej strednej vrstvy splnené zodpovedajúcim spôsobom. Narastajúca dynamika mestského životného štýlu totižto vyžaduje viac priestoru. Digitalizácia práce a flexibilný pracovný rozvrh povoľuje ľuďom stále viac pracovať aj z pohodlia ich vlastného domova. Táto skutočnosť tak interiérovým dizajnérom predostiera obrovskú výzvu toho, ako do domáceho interiéru zakomponovať aj špeciálne miesto určené výhradne pre pracovné povinnosti. Ide tak o naozaj náročný trend, ktorý si vyžaduje kreatívne dizajnérske riešenia. Mestské priestory domova sa tak stávajú akýmisi hybridmi, pretože okrem tradičného priestoru pre odpočinok, zábavu a denné aktivity vyžadujú aj nový priestor vyhradený pre plnenie pracovných úloh a nadobúdanie kreatívnych inšpirácií.
Ďalšou výraznou zmenou v modernom interiérovom dizajne sa stalo spájanie viacerých izieb do jedného priestoru. Ide tak napríklad o spojenie kuchyne a obývacej izby, ktorá ponúka možnosť prípravy jedla v rovnakom čase, ako aj socializáciu s priateľmi. Otvorený priestor kuchyne, obývacej a jedálenskej izby je tak novou nevyhnutnosťou moderného dynamického životného štýlu. Takéto prerozdelenie obytného priestoru je pritom taktiež nápomocné mladým rodinám s deťmi, pretože im pomáha mať svoje ratolesti pod dohľadom bez toho, aby pri príprave jedla museli pravidelne opúšťať kuchyňu.
Snaha aplikovať zdravší a dynamickejší životný štýl, ktorá začína zmenou svojho jedálnička a končí až zmenou svojho pracovného času na flexibilnejší, je ďalším z výrazných trendov súčasnosti. Navyše mnoho zamestnávateľov a dizajnérov kancelárskych priestorov sa usiluje začleňovať do tradičného pracovného prostredia aj viaceré fitness komponenty.
Krátko a stručne: komfortné kúsky nábytku určené na ich voľnočasové využívanie sú v obývacích izbách aj naďalej vítané. Spálne sú perfektným miestom, kde je možné umiestniť aj luxusné materiály, ktoré v súčasnosti čoraz viac ustupujú do úzadia. Ide o zamat, trblietavé a lesklé kovové doplnky, mramor a iné luxusné materiály, ktoré sú (na rozdiel od iných miestností) v spálni stále žiadané. Pokiaľ patríte k fanúšikom podlhovastých tvarov, jasných farieb a disko štýlu zo 70. a 80. rokov, teraz je ten najlepší čas zakomponovať ich do dizajnu vášho interiéru. Navyše sú to aj mohutné látky, závesy, zamatové textúry a postele s baldachýnom, ktoré práve prežívajú svoju renesanciu.
EŠTE STÁLE LEN VARÍTE, ALEBO UŽ VO SVOJEJ KUCHYNI AJ BÝVATE?
Zmena dynamiky fungovania moderných rodín a životných štýlov moderných majiteľov domov umiestňuje kuchyňu do centrálnej časti nehnuteľnosti. Tým sa tak vytvára nový štýl otvoreného priestoru a plynulého prechodu medzi jednotlivými funkčnými zónami domu. Na fotografiách môžete vidieť jeden zo štýlových a trendy príkladov toho, ako plynulá nadväznosť izieb vytvára pohodlný obývací priestor, ktorý ponúka neobvyklé dizajnové riešenie.
Projekt vypracovaný spoločnosťou Studio Truly Truly je zložený z otvorenej „obývacej kuchyne“, ktorá je doplnená prvkami jasnožltej farby, dlaždicami inšpirovanými klasickým vzorom dlaždíc londýnskeho metra a detailmi z ušľachtilej ocele. Srdcom tohto štýlového domu sa tak stal otvorený priestor zahŕňajúci pohodlnú obývaciu časť, veselú a farebnú jedálenskú časť a taktiež aj pracovnú časť zariadenú v štýle moderného minimalizmu.
Na ďalšej fotografii môžete vidieť dve dôležité charakteristiky moderného domového dizajnu. V prvom rade ide o kuchyňu, ktorá sa stala centrom domu a je využívaná v rámci otvorených miestností na socializáciu – pretože moderní ľudia majú v obľube kombinovať prípravu a konzumáciu jedál so sociálnymi aktivitami a časom stráveným s rodinou. Druhým príznačným znakom je svieži, pohyblivý a útulný nábytok, ktorý sa pre kuchyne javí ako nevyhnutnosť. Navyše, pokiaľ dokážete do priestoru zakomponovať aj skryté posúvacie dvere pre dosiahnutie čistých línií a prehľadného dizajnu, tak to jednoznačne využite.
HYBRIDNÉ DOMY – BÝVANIE A PRACOVANIE
Vzhľadom na požiadavky moderného životného štýlu, architekti a dizajnéri súčanosti sú často konfrontovaní s komplexnejším priestorovým rozmiestnením, ktoré má za cieľ uspokojiť požiadavky klienta týkajúce sa jeho práce, ale aj koníčkov a preferencií. Tradičné rozdelenie miestností ako sú kuchyňa, obývacia izba, spálňa a kúpelňa tak už viac v moderných domoch nemá svoje miesto. Dizajnéri tak v súčasnosti prezentujú zaujímavú kombinácie práce a potešenia s relaxom, ktoré v sebe zahŕňa aj súkromný život obyvateľov domu. Budova preto disponuje otvorenejšími priestormi a takzvané hybridné domy sa tak stávajú novým zaužívaným pojmom v oblasti architektúry a dizajnu domov.
MALÉ DOMY
Ide o koncept, ktorý bude mať v nadchádzajúcej sezóne svoje stále miesto zaručené. Či už ide o hnutie, ktoré je reakciou na ideologické, sociálne, alebo finančné situácie – architekti sa čoraz viac stávajú súčasťou vyvíjania praktických a inovatívnych riešení pre malé priestory. Lákavý prospekt bývania v centre dynamického mestského centra so všetkými bohatými možnosťami, ktoré táto oblasť ponúka, predostiera pred bytových maklérov, ale aj stavbárov, obrovskú výzvu. Spočíva vo vytvorení adekvátneho a funkčného bytového priestoru, ktorý má rozlohu menej ako 40 metrov štvorcových.
Jeden projekt na fotografií, nachádzajúci sa v Taipei na Taiwane využíva vo svojej podstate dve poschodia jedného bytu pre vytvorenie dynamickej a flexibilnej modernej atmosféry, ktorá v sebe nesie čistý a jednoduchý štýl modernej Ázie.
MATERIÁLY A FARBY
Snaha myslieť ekologicky má silný dopad aj na tvorbu materiálov, textúr a farieb, ktoré súčasní dizajnéri využívajú pri zariaďovaní moderných interiérov. Obrovským trendom sú pritom ručne vyrobené výrobky, ktoré zachovávajú tradície a unikátne techniky ich výroby, ktoré do vášho interiéru prinesú aj exkluzívny štýl a dizajn.
Textílie s digitálnou potlačou v súčasnosti ustupujú do úzadia, pričom tak vytvárajú priestor pre výšivky, hrubú a vlnenú uzlíkovú priadzu, plátno a všetky ďalšie materiály inšpirované prírodou a ľudskými remeslami. Neočakávané a kreatívne detaily v podobe napríklad reliéfnych obkladov, korkového, alebo aj bambusového obloženia stien tak dodávajú moderným povrchom ten správny štýl.
OBÝVACIA IZBA 2020/2021
V snahe držať krok s prírodnými materiálmi, zemitými tónmi a organickým retro štýlom sa do popredia dostávajú hladké krivky, vlnité línie a nie príliš výrazné hrany. Nezabúdajte pritom na to, že klasické kusy nábytku budú opäť v kurze, nakoľko ich pravá krása a nadčasovosť nikdy nezaniknú.
Rovnako je v oblasti interiérového dizajnu stále dôležitým prvkom aj kovový akcent. Nebojte sa tak pridať svojmu priestoru kúsok pôvabu a luxusu prostredníctvom bronzových, zlatých, alebo pochrómovaných kovových prvkov, ktoré sa môžu v miestnosti nachádzať či už v podobe dekorácií, alebo ich je možné nájsť na tapetách, nábytku, alebo dokonca aj na zrkadlách. Dajte si ale pozor na odtieň ružového zlata, nakoľko ten sa do budúco-ročných trendov neprepracoval.
ZARIADENIE SPÁLNE
Pre sezónu 2020/2021 je v rámci spální vytýčených hneď niekoľko základných pravidiel. Najdôležitejším z nich je zaobstarať si šikovné a flexibilné kúsky nábytku, ako sú skryté, alebo pohyblivé postele.
Pokiaľ však vo svojej spálni disponujete obrovským priestorom, myslite na to, že v posledných rokoch sa do kurzu opätovne dostávajú postele s baldachýnom. Pokiaľ ale túžite po modernejšej verzii tohto kúsku, siahnuť môžete po jednoduchých kovových rámoch, ktoré sú inšpirované pôvodnými modelmi postele, no vďaka svojmu vylepšeniu disponujú modernejším a luxusnejším nádychom.
PODLAHY A RECYKLÁCIA
Vďaka zvýšenému povedomiu o ekologických problémoch sa pomaly začína meniť aj proces výroby podlahových materiálov. Dnes už je tak možné nájsť podlahy vyrobené z rybárskych sietí, korku, či starých kobercov.