25. jún 2020

Top 10 interiérov luxusných maloobchodných predajní

Top 10 interiérov luxusných maloobchodných predajní

Myslíte si, že viete čo znamená luxus v maloobchodnom sektore? Ak sa domnievate, že ide o väčšie množstvo rovnakých kúskov, potom sa pokúste zamyslieť znova. Luxus nie je len o mene nad dverami alebo cenovom štítku na produkte. Aby sme zistili, ako sa jeho poznávacie znaky v priebehu času menia, pozreli sme sa na to, čo je nové v luxusnom maloobchode a odhalili sme tie najlepšie nedávno otvorené obchody, ktoré sú toho príkladom.

Od stálic scény (akými je napríklad značka Mulberry alebo Burberry) až k novým hráčom s výhradne kamennými predajňami (ako napríklad Salon64 alebo Matches Fashion), je všetkých 10 obchodov na tomto zozname charakteristických briliantnými dizajnami, inovatívnymi konceptami a nápadmi, ktoré môžu veľmi rýchlo a jednoducho predefinovať to, čo luxusné maloobchodníctvo skutočne znamená. Pokračujte v čítaní a zistite prečo.

1) Aesop (Londýn)

Tento obchod v centre londýnskej štvrti Chelsea bol označený za kult austrálskej značky starostlivosti o pleť, ktorý je zo všetkých vizuálne najpríťažlivejším. Budova, v ktorej sídli, je totižto vytvorená architektom, ktorý zostrojil aj vôbec prvú európsku podvodnú reštauráciu. Jej dizajn je zasa inšpirovaný úvodnými scénami folmov o Jamesovi Bondovi. Je možné konštatovať, že s interiérom o výmere 108 metrov štvorcových, ktorý sa nachádza hneď vedľa námestia Sloane Square, je v súčasnosti najväčšou predajňou značky v Európe. Na rozdiel od obvyklej farebne neutrálnej palety značky sú však steny interiéru svetloružové, pričom po jeho obvode je možné nájsť aj 12 dramatických oblúkov.

2) Alexander McQueen (Londýn)

Nedávno otvorený obchod značky Alexander McQueen, nachádzajúci sa na významnej obchodnej ulici Bond Street, sa stal tou najvýznamnejšou predajňou celej siete. Zahŕňa totižto ako jej archívne kúsky, tak rovnako aj súčasné kolekcie. V priestore obchodu sú vystavené fotografie a rôzne umelecké diela, ktorými sa vzdáva hold ako samotnej značke, tak aj jej fascinácii prírodou. Predpokladá sa, že predajňa sa už čoskoro stane miestom mnohých interview a výstav, ktoré budú do značnej miery inšpirovať študentov v oblasti módneho priemyslu a snáď ich aj v práci efektívne podporia. Pre interiéry sú už pripravené plány ich každoročnej rekonštrukcie s látkami zo štúdia Alexander McQueen, ktoré sa majú meniť s každou novou sezónou podobne ako samotné produkty. Snaha upriamiť pozornosť na dôležitú marketingovú stratégiu s názvom storytelling je pritom v tomto prípade viac, než očividná. Vrchné poschodie budovy je totižto kompletne venované výstave histórie značky a taktiež aj rôznym príbehom, ktoré stoja za vznikom mnohých špecifických dizajnov.

3) Atelier Beauté Chanel (New York)

Nový obchod značky Chanel je zameraný na objavovanie a hravosť, ktoré sú venované novej generácii luxusných kupujúcich. Zážitok z nákupu je totižto navrhnutý tak, aby sa vedel prispôsobiť každému hosťovi. Obzvlášť zaujímavým je parfumový bar, do ktorého je možné vstúpiť veľkými čiernymi dverami iba so špeciálnou pozvánkou. Po vkročení do jeho vnútra sa človek pohodlne usadí a pracovníci predajne mu zakryjú oči. Následne nastane čas výberu vône. Hlavnou myšlienkou tohto baru je teda to, že vďaka zakrytým očiam si zákazník vyberie parfum výhradne na základe jeho vône - a nie na základe jeho balenia. V danej predajni však rovnako nájdete aj časť venujúcu sa make-upu a pultík s produktmi starostlivosti o pleť, ktorý pobáda zákazníkov aby spomalili a s výrobkami experimentovali.

4) Away (Londýn)

Predajca luxusnej batožiny Away otvoril svoj vôbec prvý kamenný obchod mimo územia Spojených štátov, ktorý sa nachádza priamo v Londýne. S jeho minimalistickou estetikou si pritom zabezpečil, že jeho tašky a cestovné doplnky v predajni žiaria v celej svojej kráse. V skutočnosti sú pritom jeho produkty rozložené tak, aby si bol zákazník schopný bez problémov vyskladať svoju „cestovnú uniformu“. Značka, ktorá sídli v stredisku nákupov a zábavy s názvom Covent Garden, je celebritami milovaná a zároveň aj Instagramom oslavovaná. Je tak zrejmé, že aj táto predajňa pomôže značke udržať si daný status a reputáciu.

5) Balenciaga (Londýn)

V novom obchode na poprednej londýnskej ulici Sloane Street je možné všimnúť si industriálnu atmosféru. Je pritom možné konštatovať, že v priebehu histórie značka neustále posúvala zaužívané hranice toho, ako majú byť kolekcie vystavované a preto tomu nie je inak ani v prípade daného obchodu. Predajňa totižto disponuje hyperrealistickými figurínami (vytvorenými podľa modelov Elizy Douglasovej a Takata Harashimy), ktorými zo svojich výkladov pravidelne láka zákazníkov do svojho vnútra. V snahe zaručiť autentickú atmosféru priemyslu sú módne kolekcie vystavené pomocou dopravných pásov. Jasné farby oblečenia pritom do značnej miery kontrastujú so sivými a metalickými dekoráciami obchodu, vďaka čomu náležite vynikajú. Daný obchod je tak skvelým príkladom toho, ako sa dá vytvoriť minimalistický priestor s obrovským dôrazom na produkty.

6) Balmain (Paríž)

V Paríži bola v priebehu minulého roka otvorená druhá dôležitá pobočka značky Balmain, ktorá sa stala domovom jej úplne celej kolekcie. Nachádza sa v budove parížskej rezidenčnej architektúry, pričom prechodom popod klenby vedúce do jednotlivých miestnosti sa vám zobrazí zakaždým nový interiér parížskeho obytného priestoru. Zrkadlá až po strop pripomínajú mólo a obrovské lustre efektne osvetľujú zlatom dekorované sklenené skrinky, ktoré sú domovom najnovších doplnkov.

7) Bottega Veneta (Tokio)

Otvorenie nového 6-poschodového obchodu v meste Ginza sa stalo jasným odkazom značky. Exteriér jej budovy je pokrytý striebornými panelmi, ktoré napodobňujú klasickú techniku značky Bottega s názvom „intrecciato“. Interiér zasa vzdáva hold japonskému dizajnu spoločne s bielou omietkou Kyoto a drevom Tamo. V priestore sa však nachádza aj mnoho talianskych prvkov. Zarátať k nim možno taliansky mramor od dvoch prominentných talianskych dizajnérov Giòa Pontia a Gianfranca Frattiiho, rovnako ako zbierku domácich potrieb značky Bottega.

8) Burberry (Londýn)

Zatiaľ čo značka Burberry má svoj kamenný obchod v Londýne už niekoľko rokov, ešte len pred časom predstavila svoju novú umeleckú inštaláciu, ktorá sa stala okamžite stredobodom svetovoznámej predajne. Ide o trojposchodovú konštrukciu lešenia umelca Grahama Hudsona, ktorá zahŕňa až 80 kamier snímajúcich 360 stupňové fotografie. Zaujímavým je však rozhodne aj robot, ktorý vytvára sochy ľudských tiel, ktoré sú následne vystavené v spomínanej štruktúre ako jedny z umeleckých diel. Ide o pre zatiaľ najodvážnejší krok značky, nakoľko ním do značnej miery mení predstavu toho, čím taký maloobchod môže byť.

9) Burrow (New York)

Spoločnosť Burrow známa predajom sedačiek pozýva svojich zákazníkov do priestorov svojej kamennej predajne, v ktorej sa môžu na jednu z mnohých pohoviek pohodlne usadiť a celý deň sledovať Netflix. Rovnako však ponúka na predaj aj knižnice s vankúšmi a dekami, či sedačky visiace zo stien. Predajňa disponuje aj ukážkou širokého sortimentu nábytkových nôh. Daný obchod má byť pritom výrazom domova, v ktorom sa cítite najlepšie a najuvoľnenejšie.

10) Canada Goose (Montreal)

Kanadská módna značka otvorila svoj pre zatiaľ najväčší obchod v meste Montreal. Zaujímavosťou je, že jeho súčasťou sa stala aj obrovská chladiaca miestnosť. Návštevníci predajne si tak môžu vyskúšať svoje oblečenie aj v skutočne chladnom prostredí, nakoľko teplota v danej miestnosti môže klesnúť až na -25 stupňov Celzia. Ide o skvelý spôsob, akým sa dá demonštrovať kvalita ponúkaných produktov. Práve vďaka nemu sú tak zákazníci ochotní zaplatiť za jednotlivé kúsky aj omnoho vyššiu sumu. Značka spolupracuje s charitou Polar Bears International už cez 10 rokov, čoho pripomienkou sú aj sochy polárneho medveďa v interiéri, ktoré boli vytvorené inuitskými umelcami. Ide o komunity, ktoré značka podporuje v ich slobodnom živote pri pevnine a mori.

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY