Nádherné príklady spojenia historickej a modernej architektúry
piatok, 30. október 2020

Nádherné príklady spojenia historickej a modernej architektúry

Nestáva sa to často, no keď sa stará architektúra spojí s tou novou premysleným spôsobom, výsledok môže byť skutočne očarujúci.

Ako nová, tak aj stará architektúra definuje miestne panorámy a do značnej miery ovplyvňuje naše spomienky na návštevu konkrétneho miesta. Zatiaľ čo historická architektúra disponuje sebe vlastným šarmom, nie je tajomstvom, že v tom najlepšom prípade má aj moderná architektúra schopnosť inšpirovať.

Skvelými príkladmi sú takmer akékoľvek budovy navrhnuté osobnosťami ako Zahou Hadidovou, Remom Koolhaasom, Santiagom Calatravom, Frankom Gehrym a mnohými ďalšími. Ich budovy majú (podobne ako sila prírody) schopnosť transformovať okolité priestory, a to takmer vždy k tomu lepšiemu. Mnohí to nazývajú takzvaným „Bilbao efektom“. Ide o termín pomenovaný po múzeu v Guggenheime, ktoré bolo navrhnuté Frankom Gehrym, a ktoré pomohlo zásadne pozdvihnúť ekonomiku tohto španielskeho mesta. Ak si však odmyslíme ekonomickú stránku veci - čo sa stane, keď sú tieto moderné zázraky vybudované na, alebo vrámci už existujúcich budov?

Aj keď nejde o bežnú prax, je možné konštatovať, že existujú prípady, v ktorých sa architekti rozhodli (predovšetkým z dôvodu zachovania pôvodnej budovy), že miesto vybudovania nového objektu v okolí alebo na mieste historických štruktúr bude lepšie, ak ho vybudujú na jeho vrchu alebo dokonca v rámci neho. Je pritom faktom, že keď sa tieto dva svety starého a nového spoja dokopy, výsledok môže byť viac než dychberúci. Od rozšírenia turistickej atrakcie Port House v Belgicku, Zahou Hadidovou (ktorá vyzerá, akoby k budove z 19. storočia bola pripevnená obrovská vesmírna loď) až po nádherný stret nového a starého vrámci umeleckého kanadského múzea s názvom Royal Ontario Museum (za ktorého úspešnou renováciou stojí talentovaný Daniel Libeskind), prezrite si 9 najlepších príkladov spojenia historickej a modernej architektúry.

1) Múzeum vojenskej histórie v Drážďanoch (Nemecko)
Toto múzeum bolo pôvodne vybudované v roku 1876 ako zbrojnica, no neskôr (konkrétne v roku 1897) sa daná budova stala oficiálne múzeom. Do začiatku roka 1989 sa však nemecká vláda rozhodla uzavrieť túto verejnú inštitúciu vzhľadom k neistote týkajúcej sa toho ako chcela, aby boli prezentované nemecké vojenské pozície z obdobia druhej svetovej vojny. Priestory boli preto opätovne otvorené až v roku 2011, a teda po renovácii budovy známym Danielom Libeskindom. Jeho vízia pridala budove modernú fasádu, ktorá v rámci inak maximálne tradičnej neoklasicistickej budovy jednoznačne rezonuje.

2) Múzeum Moritzburg (Halle, Nemecko)
Budova múzea, ktorá je umiestnená v centrálnej časti Nemecka, predstavovala pôvodne iba obyčajný palác vybudovaný v neskorom 15. storočí, ktorý disponuje skorým renesančným dizajnom a architektúrou. Na zámok sa daná štruktúra menila postupom času, pričom svoju finálnu fázu stihla uskutočniť do konca 19. storočia. O viac než storočie neskôr jej pritom renovácia dodala ďalšiu časť navyše, ktorú predstavuje uhladená moderná budova. Rekonštrukcia bola v tomto prípade jednoznačne nevyhnutná, nakoľko niektoré časti pôvodnej štruktúry sa v priebehu času buď kompletne rozpadli alebo boli zničené v priebehu dvoch svetových vojen. Moderný dodatok k pôvodnej budove bol navrhnutý Fuensantou Nietovou a Enriquem Sobejanom (zo štúdia Nieto Sobejano Arquitectos). Ide o európsku firmu, ktorá vyhrala množstvo ocenení, a medzi nimi aj Medailu Alvara Alta v roku 2015, Cenu Aga Khana za architektúru v roku 2010 a Medzinárodnú cenu za architektúru na prelome rokov 2008/2009.

3) Brooklinské múzeum (New York, USA)
S približne 1,5 milióna umeleckými dielami je Brooklinské múzeum umenia tou druhou najväčšou zbierkou umenia na svete (prvú predstavuje múzeum Metropolitan Museum of Art). Budova bola v roku 1895 dokončená v štýle Beaux-Arts, navrhnutá architektonickou firmou McKim, Mead and White. (Poznámka: McKim, Mead a White boli tou istou firmou, ktorá navrhla aj dizajn pôvodnej Pennsylvánskej stanice, či oblúk v parku Washington Square Park). V roku 2004 bol do objektu zakomponovaný aj nádherný sklenený vstup v hodnote až 63 miliónov dolárov, ktorý od daného času poctivo víta všetkých svojich návštevníkov. Pavilón, navrhnutý dizájnerskou firmou Ennead Architects (predtým známou ako Polshek Partnership), poskytuje takmer 14 000 metrov štvorcových rozľahlý priestor a zároveň predstavuje výrazný kontrast smerom k tradičnému horizontu fasády múzea.

4) City of Fashion and Design (Paríž, Francúzsko)
Parížske centrum City of Fashion and Design (Mesto módy a dizajnu) je možné nájsť pozdĺž brehov francúzskej rieky Seiny. Navrhnutá miestnou architektonickou firmou Jakob + MacFarlane, bola daná štruktúra vybudovaná v rámci pôvodných všeobecných priestorov. To, čo tak zvyklo byť miestom bez rozoznateľného a výrazného charakteru sa po rekonštrukcii premenilo na automaticky rozpoznateľné miesto (a to predovšetkým vďaka svojej ultramodernej žiarivo-zelenej štruktúre nachádzajúcej sa v jej exteriéri).

5) Port Authority (Antverpy, Belgicko)
Navrhnutá nenapodobiteľnou mysľou Zahy Hadidovej je budova Port Authority objektom, ktorý sa doslova a dopísmena nepodobá ničomu na tejto planéte. Rekonštrukcia a rozšírenie objektu boli dokončené v roku 2016, pričom Zaha so svojim tímom vďaka nim premenili zdevastovanú požiarnu stanicu na nové ústredie pre prístav. V súčasnosti tak nová štruktúra ubytováva približne 500 zamestnancov prístavu, z ktorých všetci predtým pracovali v oddelených budovách roztrúsených po celom vymedzenom teritóriu.

6) Elbphilharmonie Hamburg (Hamburg, Nemecko)
Po svojom otvorení v roku 2017 bola budova Elbphilharmonie Hamburg mnohými považovaná za to najvzrušujúcejšie miesto na svete, v ktorom je možné uskutočniť koncert. Štruktúra bola pritom navrhnutá švajčiarskou architektonickou kanceláriou Herzog & de Meuron, vďaka ktorej je aktuálne sieň umiestnená na starom sklade (vybudovanom ešte v roku 1963). V krátkom čase sa pritom stal tou svetovo najrozpoznateľnejšou budovou v meste.

7) St Anthony's College (Oxford, Anglicko)
Daná univerzita predstavuje len jeden z ďalších mnohých projektov Zahy Hadidovej, ktorý tentokrát predstavuje ultramoderná štruktúra nachádzajúca sa v kampuse tej najstaršej univerzity v Spojenom kráľovstve. Vďaka svojmu talentu vytvorila Zaha Hadid zaujímavý objekt s fasádou z nehrdzavejúcej ocele, ktorý jednoducho spája budovy vrámci časti oxfordského kampusu s názvom Oxford's Middle East Center (konkrétne ide o oddelenie, ktoré študuje humanitné a spoločenské vedy v modernom arabskom svete).

8) Royal Ontario Museum (Toronto, Kanada)
Dané múzeum disponuje nesmierne bohatou históriou, ktorá môže byť študovaná dokonca aj na základe architektúry budovy. Prvý krát bola totižto vybudovaná v roku 1914 v neo-románskom štýle. Neskôr bola renovovaná v štýle Art-Deco. Do roka 2007 bola však Danielom Libeskindom renovovaná znova. Daný dizajnér jej pritom navyše pridal aj dodatok v hodnote hneď niekoľkých miliónov dolárov, ktorý je vyrobený predovšetkým zo skla, hliníka a ocele.

9) Stealth Building (New York, USA)
Táto budova bola navrhnutá newyorskou firmou WORKac. Ide o rezidenčnú nehnuteľnosť, ktorá je umiestnená priamo v meste a ktorá bola vybudovaná za dodržiavania striktných architektonických pravidiel. Keď sa na pretras dostala možnosť renovácie tejto nádhernej liatinovej budovy, Newyorská pamiatková komisia požadovala, aby bola každá strecha nehnuteľnosti maximálne priehľadná, ak nie rovno neviditeľná. Práve v tomto momente preto do hry vstúpili aj zruční a skúsení architekti, ktorí odstránili strechu takým spôsobom, že ani obyčajný okoloidúci ju nedokáže rozpoznať.

Zdroj: Yahoo

image_placeholder Trendy v interiérovom dizajne na rok 2019
štvrtok, 4. júl 2019
Rok 2019 je už síce v plnom prúde, avšak mnoho ľudí sa až s príchodom teplejšieho počasia odhodlá robiť vo…
Viac informácií
image_placeholder Nádherné príklady spojenia historickej a modernej architektúry
piatok, 30. október 2020
Nestáva sa to často, no keď sa stará architektúra spojí s tou novou premysleným spôsobom, výsledok môže byť skutočne očarujúci.…
Viac informácií
image_placeholder Monochromatický dizajn: nový dizajnérsky trend
štvrtok, 11. jún 2020
Podľa Michelle Ogundehinovej je na čase chopiť sa čierno-bielych interiérov. Apartmán nachádzajúci sa vo francúzskom Lyone, ktorý bol navrhnutý štúdiom…
Viac informácií
image_placeholder Ako vyzerá homeoffice interiérových dizajnérov a architektov?
utorok, 7. apríl 2020
Pandémia koronavírusu a s ňou súvisiaca domáca karanténa celej spoločnosti má jednoznačne už v súčasnosti zásadný dopad na každú oblasť…
Viac informácií
image_placeholder Top 10 interiérov luxusných maloobchodných predajní
štvrtok, 25. jún 2020
Myslíte si, že viete čo znamená luxus v maloobchodnom sektore? Ak sa domnievate, že ide o väčšie množstvo rovnakých kúskov,…
Viac informácií
image_placeholder 20 štýlových terás a dizajnérskych nápadov pre vonkajšie priestory
štvrtok, 21. máj 2020
S príchodom jari a čoraz teplejšieho počasia prichádza aj potreba tráviť každú minútu svojho voľného času vo vonkajších priestoroch. Následne…
Viac informácií
image_placeholder Aký typ podlahy je pre vašu kuchyňu najvhodnejší?
piatok, 21. február 2020
Je faktom, že ľudia trávia v kuchyni obrovské množstvo času – takže je zrejmé, že podlaha v nej je vystavená…
Viac informácií
image_placeholder Luxusné kuchynské dizajny pre náročných
pondelok, 2. marec 2020
Kuchyňa je jednoznačne tou najdôležitejšou miestnosťou v celom dome. Ide o miesto, na ktoré sa vo všeobecnosti utráca najviac peňazí…
Viac informácií
image_placeholder Viktória a David Beckham si zakúpili luxusný byt v budove navrhnutej slávnou Zaha Hadid
utorok, 21. apríl 2020
Spoločnosť Beckham Brands Limited, vlastnená Davidom Beckhamom, oficiálne uzatvorila zmluvu o kúpe luxusného strešného bytu v miamskej budove One Thousand…
Viac informácií