12. máj 2020

Prehliadka gréckeho ostrovného útočiska, ktoré v sebe zahŕňa aj vonkajšie bývanie

Prehliadka gréckeho ostrovného útočiska, ktoré v sebe zahŕňa aj vonkajšie bývanie

Interiérový dizajnér Andrew Sheinman vytvoril dokonalé dovolenkové útočisko pre celú rodinu.

Keď sa Andrewa Sheinmana opýtate na to, čo sa mu na jeho každoročnej rodinnej dovolenke v Grécku páči najviac, bez rozmýšľania vám odpovie: „hlavná spálňa“ (nachádzajúca sa na obrázku nad odstavcom). Podľa jeho slov ide o „izbu nachádzajúcu sa najbližšie k vode a preto sa v nej cítite, akoby ste boli na lodi. Zobúdzate sa na zvuk šplechotajúcich vĺn a jemný vánok prichádzajúci od mora.“.

Zakladateľ a predseda newyorskej firmy interiérového dizajnu Pembrooke & Ives si krásu gréckeho ostrova Serifos zamiloval vďaka svojej manželke Helen s grécko-cyperskými koreňmi. Obaja manželia sa však narodili a vyrastali v Londýne.

Aj práve preto pár dlho túžil po úniku z reality, v ktorom by sa mohli maximálne venovať svojim dvom dcéram Alexii a Isabel. Rovnako však túžili po mieste, na ktoré by mohli pozvať na návštevu celú svoju rodinu ako z Británie, tak aj z Cypru. Známejšie ostrovy nachádzajúce sa v okolí (ako napríklad Mykonos a Santorini) však neprichádzali v úvahu, nakoľko vďaka Heleninim miestnym kontaktom vedeli, že bohémski Aténčania si už niekoľko rokov kupujú (a neskôr aj prenajímajú) skôr nehnuteľnosti na pokojnom ostrove Serifos. Vďaka tomu tak pomaly ale isto pretvárajú starú grécku pláž na Airbnb zlatú baňu.

Vybudovaná v tradičnom grécko-kykladskom štýle v roku 1998, a zakúpená Sheinmanovými v roku 2005, bola táto nehnuteľnosť renovovaná po etapách. V spojení s architektmi zo štúdia Kostas Familiaris sem boli pridané ďalšie izby a celý rad terás pre príjemné posedenie a relax na čerstvom vzduchu. Teraz sa tak v budove nachádza až šesť spální a šesť kúpeľní.

Manželský pár sem taktiež nasadil olivové háje, citronovníky, záhradky s bylinkami a vinice, aby do okolitého kamenistého priestoru pridal aj trocha tieňu a zelene. Výsledkom sa tak stal malebný dovolenkový dom, ktorý je ideálnym miestom na usporiadanie narodeninových osláv alebo na súkromné posedenie s niekoľkými dobrými knihami.

V priebehu renovácie sa Sheinmanoví usilovali rozhodovať v oblasti dizajnu tak, aby maximálne rešpektovali okolitú prírodu. Ako Andrew skonštatoval: „Použili sme miestny kameň na to, aby sme pomohli štruktúre domu lepšie zapadnúť do prostredia okolitých hôr. Zamestnanie miestnych robotníkov pre nás bolo taktiež prioritou a musíme povedať, že sme mali skutočne skvelého staviteľa.“.

Cieľom páru bolo vytvoriť miesto, ktoré by zahŕňalo aj vonkajšie bývanie. Jeho dosiahnutie však nebolo jednoduché. Podľa Andrewa „bolo potrebné opatrne zvážiť ostré slnko a silný vietor, ktoré sú na ostrove samozrejmosťou.“ Vytvorili preto vonkajšie priestory v rôznych častiach nehnuteľnosti, ktoré sú tienené a chránené, takže nezávisle od času a počasia je tu stále možné nájsť vhodné miesto na posedenie, či relax.

S príjemným prímorským prostredím (doplneným pôvabným chodníkom vedúcim k moru) smeruje priečelie Sheinmanových rezidencie na Egejské more a susedný ostrov Sifnos. Ako Andrew uviedol: „Tento dom, a celkovo aj ostrov, považujeme za náš malý kúsok raja.“.

Zdroj: Revista ED

Možno zdieľať

ĎALŠIE ČLÁNKY